Конопане
Винарска изба „Конопане“ се намира в село Могилово, разположено в котловината на Чирпанските възвишения.
Избата е основана през 2018 година, а първоначално вината се предлагат на пазара под марката „Mon Ami”. През следващата година започват да се произвеждат и още две серии – „Буналя“ и „От лозето“.
В началото на 2021 година успешно се лансира и серията „Urtha“, кръстена на местността, където се отглежда сортът Мавруд.
Избата произвежда ограничени серии вина в тираж от 1000 до 2500 бутилки. Обработват се разнообразни сортове грозде, включително Сира, Мавруд, Каберне Совиньон, Гренаш, Мурведър, Совиньон Блан и Семийон.
Район: Тракийска низина
Производствен капацитет: 12 000 - 15 000 бутилки
Двор #1
Винарска изба "Двор #1" е проект, започнат през 2014 г. от група приятели – както за удоволствие от виното и хоби, така и като амбиция. Избата е създадена в град Перущица, в Стопански двор 1. През 2019 г. се провежда първата кампания с търговска цел. Във винарната се винифицират бели и червени сортове.
"В "Двор #1" правят виното като за себе си – такова, каквото те самите биха искали да пият. Те не фантазират, не обичат превзетия винен "аристократизъм", нито патоса на винената поетика – обичат хубавото вино. Любовта им към виното не е калкулирана в цената му – те я даряват с всяка чаша от него. Така всеки, който го опита, става част от тях, от техния "двор". Затова винарната им се нарича "Двор #1", а виното им е "ВИНО ЗА НАС"."
Район: Тракийска низина
Подрайон: Западна Тракия
Технолог: Красимир Вълков
Годишен капацитет: 15 000 – 20 000 бутилки
ДеВина
През 2016 година четирима приятели и ценители на хубавото вино положиха основите на едно приключение, обединени от идеята да създадат и предложат на пазара висококачествени вина с произход от района на Северното Черноморие. Тогава те не знаеха какво ги очаква, но днес си дават сметка, че всички трудности и предизвикателства, с които се сблъскаха, преодоляха заедно, водени именно от любовта си към хубавото вино.
Точната локация на техния семеен бизнес беше определена от изключителните качества на гроздето – сорт димят и вината, произвеждани в миналото, в района на местност Комлука, на границата на общините Девня и Аксаково. Традициите, съхранени във винопроизводството, днес са в основата на създаването на няколко добри винарски изби в района.
Район: Дунавска равнина
Подрайон: Северно черноморие
Технолог: инж. Драгомир Славчев
Годишен капацитет: 25 000 бутилки
Жарава
Деси и Жоро са двама души, които обичат хубавите неща – хубави книги, пътешествия, разговори и смях с приятели, дълги вечери с чаша вино и хубава музика.
Постепенно те развиха своя вкус към виното и още повече – към доброто вино. Научиха се да различават тонове и специфики, срещнаха се с майстори в занаята, от които черпеха знания, вдъхновение и подкрепа.
„Мечтаем да имаме винарна в България! Да създаваме качествени вина, които да носят истинска емоция и наслада! Вина, направени с любов, грижа и внимание, вина, които да разказват истории!” – така започва тяхната история.
Това е историята на ЖАРАВА.
Район: Дунавска равнина
Подрайон: Северно черноморие
Технолог: Десислава Малеевска
Годишен капацитет: 15 000 бутилки
Орбелия
Винарна Орбелия е разположена в подножието на планина Беласица в Югозападна България, близо до село Коларово, на 12 км от град Петрич. Името Орбелия произлиза от древното тракийско наименование на планината, което означава "бяла, красива планина".
Винарната е построена и открита през есента на 2013 година. Тя разполага със собствени лозя, обхващащи площ от 12 хектара, които се намират в района на Петрич, около селата Митино и Старчево. Този район е известен като най-слънчевия и топъл край в България, с отлични почвени условия за отглеждане както на местни, така и на международни сортове грозде. Лозовите насаждения включват сортовете Широка мелнишка лоза, Мелник 55, Мерло, Каберне Совиньон, Каберне Фран, Сандански Мискет, Мускат Отонел и Шардоне.
Философията на винарната се основава на любовта към българския бит и култура, съчетани с местните традиции и сортове. Целите на винарната са да съхрани многовековните винени традиции и да популяризира традиционните местни сортове от региона. За тази цел те отделят специално внимание на гроздето, което добиват от собствените си лозови масиви.
Винарната отваря врати за първи път през 2013 година с капацитет от 100 хиляди литра вино годишно. Вината отлежават в български, френски и американски бъчви в специално помещение. Винарната е отворена за посещения целогодишно и предлага различни дегустации в дегустационна зала, която представлява малък музей на българския бит.
Район: Тракийска низина
Подрайон: Долината на р.Струма
Технолог: Надя Илиева
Годишен капацитет: 100 000 бутилки
Горун
Горун е бутикова, семейна винарна с мисия и визия, разположена на 30 км от Плевен в град Искър.
През 2016 година, в сърцето на мизийското плато, са засадени лозята на Винарна Горун, разположени по ветровитите хълмове над река Искър. Четири години по-късно, през 2019 година, изниква и малката изба, сгушена в долината на реката, където се намира и едноименният град. Някога на мястото на сегашния град Искър се е намирало малко селище с изключително будни и умни жители. Наричали го Горун махала, заради вековните дъбове – горуни в околността, откъдето идва и името на винарната. В производството също така се използват дъбови бъчви от най-висок клас, което е един от факторите за извайването на неповторимите вкусове на вината на Горун.
Не само изборът на качествени дъбови бъчви от френски и български дъб са в основата на успеха. Цялостният микроклимат на района около Плевен, влиянието на река Искър и плодородната мизийска почва създават предпоставки за производството на висококачествени вина. Те се предлагат под марката Gorun Winery в две серии: Gorun Reserve – отлежали във френски и български дъбови бъчви, и само Gorun – едносортови вина без контакт с дъб, в които се търси чистата изява на местния тероар.
Росалеа
Всичко започва с двама чешки предприемачи и запалени любители на виното, които се възхищават на дълбоката история и култура на винарството по българските и тракийските земи. През 2011 г. Петр и Владя пристигат в България, започвайки бизнес в сферата на IT, но още с първите си стъпки в страната започват да търсят начин да създадат своя собствена винарна, в която да създават вино, което обичат и могат да споделят – вино, с произход, който им е добре познат.
През 2014 г., с наивност и малко опит, те успяват да закупят земя в Южен Сакар. Две години по-късно, засаждат лозови масиви на площ от 11 хектара. Земята се превръща в лозе, но първоначалният им опит се проваля и през 2017 и 2018 г. почти всички лози трябва да бъдат подменени. Въпреки трудностите, винената им авантюра започва да изглежда като поредица от малки, но решителни стъпки, които водят до осъзнаването, че винопроизводството не е просто работа, а сериозен занаят и дори изкуство. Изкуство, което не може да се реализира без отдадените хора зад него.
През 2017 г. към екипа се присъединява първият служител – агрономът Анелия Павлова. Със своята младост и решителност, тя се захваща с възстановяването на лозята и с времето става основен стълб в производството на винарната. През следващите пет години тя полага основите на целия процес, като от млад агроном се утвърдена професионалистка в бранша. За тези постижения, Ани има важно място в историята на ROSALEA. Макар да напуска компанията през 2021 г., тя оставя зад себе си едно красиво и жизнено лозе, което е поддържано от група хора, посветени на неговото развитие. Водач на екипа е Румен Кирилов – агроном и верен служител на избата от самото ѝ създаване.
През 2020 г. за първи път се появяват количества грозде, подходящи за производство на вино, а енологът Екатерина Гаргова се присъединява към екипа. Така се ражда и първото розе на ROSALEA. Реколта 2021 разширява виненото портфолио на избата и се появява знаковата серия „Writer’s wine“ – висококачествени сортови вина, отлежавали в бъчви. Идеята за тази линия не е нова, тя се носи в умовете на собствениците още от ранните години на проекта. Съпругата на Петр, Зузана, е не само писател, но и голям ценител на виното. Тази уникална комбинация от страсти е в основата на създаването на „Writer’s wine“, защото всяко вино, както и всяка книга, разказва своята история.
Лиляче
Винарна „Лиляче“ е малка бутикова изба, разположена в стара каменна сграда в едноименното село, близо до скалния феномен Божия мост. Екипът на винарната е съсредоточен върху възстановяването на разпространения в миналото сорт Сензо, от който произвеждат изключително елегантни розета. Производството на бели и розе вина със силно изразен сортов характер е приоритет на избата. Ежегодно във винарната винифицират и малки количества червени вина, в основата на които е сортът Сензо, както и добре познатите Мерло и Сира.
Район: Дунавска равнина
Подрайон: Северозападна България
Технолог: Цветанка Малчева
Производствен капацитет: 20 000 бутилки
Веселите винари
Те са „The Jolly Vintners“, „Веселите Винари“, сговорна дружина с мечта да правят хубаво вино. Те знаят, че виното им е предадено от поколенията, за да се забавляват, и са твърдо решени да го правят.
Гроздето отглеждат на лозе, създадено от гола поляна. Тази поляна не е каква да е – тя се намира в местността Речка до Враца, мястото, където Ботев и неговата дружина са получили последен отдих, храна и вино, преди да се отправят към вечността. Виното тогава е било от плодовете на лозе, разположено на същото място, а човекът – домакин и винар там в онези времена, е праотец на един от веселите винари. Ако не вярвате, отидете до паметен знак 42 от Ботевия път и се огледайте за лозето, както и за винарите.
Отглеждат лозето си устойчиво и с уважение към природата – без напояване, сред треви, билки, овце и насекоми. Част от сортовете, които засадили, са френски, може би заради любовта на Ботев към Френската революция, но не само. Гренаш, Сира, Сензо и Мурведър са сортове от бреговете на Рона. Вече са сортове и от брега на Речка.
Младенова изба
Младенова изба е основана през 2000 г. от Младен Михайлов в живописния дунавски град Тутракан, който впечатлява с богатата си хилядолетна история, запазени обичаи и неповторим дух.
Лозята, разположени по стръмните брегове на река Дунав, се обработват с много усилия и грижа от семейството лозари, които са истинските пазители на избата. Майсторството, издръжливостта и уникалното биоразнообразие са основните принципи, които Младенова изба следва при отглеждането на своите лозя.
Избата се отличава с превъзходство, постигнато чрез непрекъснат стремеж към иновации, задълбочени познания и дълбоко уважение към тероара. В този завладяващ пейзаж започва пътешествието на вината Младенова Изба, като всяка бутилка разказва уникалната история на земята, хората и винопроизводствената традиция.
Район: Дунавска равнина
Технолог: Стефан Михайлов
Годишен капацитет: максимум 1 000 000 бутилки
Либера естейт
Либера Естейт е малък бутиков винен проект, носещ името на богинята Либера – богинята на плодородието и свободата.
Историята на Либера Естейт започва през 2013 година, когато стартира производството на ограничени серии експериментални вина от различни сортове грозде. Целта им е да представят автентичния образ на българското вино, съчетавайки вековните местни традиции с модерния подход на техния екип.
Говорейки за прочутите вина от Мелнишкия регион, не може да не се споменат уникалните местни сортове, които могат да се открият само там – Мелник 55, Широка Мелнишка лоза, Мелник 82, Сандански мискет и керацуда. Тези сортове са и ще останат водещи в продукцията на Либера Естейт.
Царина
За тях виното е много повече от напитка. От деца са наблюдавали как дядовците и бащите им правят вино, а те самите са се учили от своите предшественици. Виното тече с поколения при тях и така са развили специална почит и отношение към него, като са запазили ценните спомени и натрупали много знания за занаята. Занаятът на виноделието не е просто работа за тях, а начин на живот.
Те участват във всички ритуали – от зарязването на лозята през февруари, през цялата година и по време на гроздобера. Полагат много усилени и отговорни дейности, които приемат за празник, защото цялото семейство е заедно и събира плодовете на своя труд. Работата не спира и след приключване на гроздобера; следва обработката на гроздето, пълненето на бъчвите и полагането на още грижи и внимание до най-малкия детайл, за да се превърне в хубаво вино.
Район: Тракийска низина
Подрайон: Западна Тракия
Технолог: Даниел Русев
Годишен капацитет: 15 000 - 17 000 бутилки
Врачанска теменуга
„Врачанска Теменуга“ е бутикова семейна изба, разположена в Северозападна България. Избата се намира на 7 км от Враца, в посока Оряхово, в местността Дери Вол. Тя носи името на емблематичната марка „Врачанска Теменуга“, под която някога ВИНПРОМ Враца е произвеждал напитки от традиционния за града врачански мискет.
Лозарството и винопроизводството във Врачанския край имат дълбоки исторически корени. Наследниците на Дионисий по българските земи са живи и днес, запазвайки уменията на предците си и техните знания за отглеждане на качествени винени сортове лози и производство на хубави вина.
В края на XIX век лозарството и винопроизводството са основен поминък на много врачани. Благоприятните условия за отглеждане на лозата във Враца и Врачанско, особено старият сорт „Врачанска теменуга“ (известен също като „Врачански мискет“), са способствали за производството на висококачествени вина. Известният производител на престижни маркови вина Стефан Кръскийов от Враца участвал в Международния конкурс за вина и ликьори в Брюксел през 1896 г., където получил почетен диплом и „Гран При“. Когато представители на европейските кралски и царски дворове поискали да си откупят за години напред от хубавото вино, врачанинът отговорил, че „то вече е ангажирано“ – още едно доказателство за известността на врачани като добри лозари и винопроизводители.
Оряховица
Винарска изба Оряховица е построена в края на 30-те години на миналия век от българо-германското дружество „Циклоп“ и е проектирана по френски модел за гравитачно движение на продуктите. Това е един от двата изпълнени проекта от общо пет планирани. В настоящия момент избата е една от най-старите функциониращи в България.
Сградата е преминала през две предишни преустройства, които обаче не променят основно нейното разпределение. В наши дни е извършено трето преустройство, чиято основна цел е била да се завърнат към първоначалния облик на избата. Те намаляват капацитета, връщат гравитачното боравене с гроздето, мъстта и виното. Запазват максимално много от това, което техните предшественици са им оставили. Въпреки това, правят технологична модернизация на оборудването, използвано за винопроизводство, отговаряйки на всички съвременни стандарти.
Манастира
Те са винарска изба „Манастира“. Произвеждат качествени червени и бели вина край брега на Тополница, на 330 м надморска височина, където Тракия среща хълмовете на Средна гора. Специфичният тероар, отглежданите с любов лозя и хилядолетните винарски традиции на региона са базата за отличителния характер на тяхното вино.
Балар
Тяхното вълнуващо пътешествие в света на виното започва през 2006 година, когато след прецизно проучване на почвите, избрат за място на своите лозя подножията на мистичните Манастирски възвишения в землището на село Скалица, югозападно от град Ямбол. Винарната им е в непосредствена близост до лозовите масиви, което гарантира запазването на качествените характеристики на гроздето към началото на винифицирането му. Капацитетът ѝ е за преработка на 50 тона грозде. Основната им цел е производство на лимитирани серии вина с изявен характер и нямат намерение да разширяват дейността си.
Прилагат класическа технология за получаване на червено вино с преобладаващо използване на ръчен труд, когато това е от значение за качеството на виното.
На старобългарски език "балар" означава "мъдър, учен човек". Да останат максимално близо до характера на гроздето, дарено им от тракийската земя, чрез виното, което създават, е едно от измеренията на мъдростта според тях. Прилагайки щадящи практики и чрез редуциран добив, те само помагат на лозето да разкрие напълно потенциала си. Подчиняват се на Природата, когато не е милостива към тях, като не произвеждат вино при недостатъчно добра реколта (например реколта 2014 година).
Wine hippies
Wine Hippies е марка, създадена от Димитър Николов и Атанас Балев. И двамата са известни в българската винена сцена и се радват на значителен опит в тази област, натрупан през годините.
Димитър Николов е професионален сомелиер и заедно със съпругата си Донка ръководи проекта Apollowine. През 2017 година той създава първите си собствени серии вина, включително купаж с Широка Мелнишка Лоза, реколта 2017, осъществен във Вила Мелник, и Шардоне Barrel Fermented 2015, което е създадено съвместно с винарна Зеланос, която консултира.
Атанас Балев е ресторантьор, който постига голям успех като управител на няколко ресторанта, в София, а от скоро и като собственик на такъв. Там той експериментира успешно със собствени серии вина.
Общото между двамата е убеждението им, че определени български изби се справят изключително добре с конкретни сортове грозде, благодарение на подходящия тероар, на който са засадени лозята. Затова те решават да направят селекция от различни тероари, които са емблематични за дадени изби и сортове, които съответстват на тяхната представа за честни и в същото време необикновени вина.
Чрез проекта Wine Hippies, Димитър и Атанас разказват своята лична история на бунтари и нестандартно мислещи личности в контекста на винената индустрия.
Драгомир
През лятото на 2006 г. започнаха реализацията на мечтата си да създадат свой винен дом, където да използват натрупаните през годините знания, умения, постоянство и много труд, за да произвеждат своето вино. Преминаха през няколко места за винификация – две години в село Братя Даскалови и десет години в Пловдив, преди през февруари 2020 г. да се преместят в новата си винарна в село Брестник, на 5 км от град Пловдив, където планират да остареят щастливо.
През всичките тези години те бяха водени от идеята да създават вина със собствен стил – безкомпромисни по отношение на качеството, които максимално показват потенциала на тероара на микрорайоните на България, винифицирани с щадящи технологични практики и основно произведени с местни (автохтонни) сортове грозде като Рубин, Мавруд, Димят и техните купажи.
За своите 14 години съществуване, името "Драгомир" стана синоним на качество, което те възнамеряват да надграждат с всяка следваща реколта. Новият винен дом на Винарско имение "Драгомир" е модерна и авангардна сграда, проектирана изцяло по тяхно задание и напълно съответстваща на стила на вината им. Производственият капацитет е до 90 000 бутилки годишно, основно червени вина. Винарната е оборудвана с техника от последно поколение и висококачествени бъчви. Дегустационната зала е интегрирана в производствения процес, така че посетителите могат да наблюдават част от технологичния процес, докато се наслаждават на виното.
Те канят всички да ги посетят, за да превърнат заедно посещението в незабравимо удоволствие.
Район: Тракийска низина
Подрайон: Западна Тракия
Технолог: Константин Стоев
Производствен капацитет: 70 000 – 90 000 бутилки
Александра естейт
Началото на винарска изба Александра Естейт е поставено през 2012 година със закупуването на 200 декара първокласни лозя в региона Сакар, който е известен като един от най-добрите винарски региони в България. През 2013 г. Александра Естейт се разширява с още 100 декара лозя в село Ракитница, Старозагорско, разположени на 300 метра надморска височина. Карбонатните почви на тези лозя допринасят за отличното качество на гроздето, което включва сортове като Каберне Фран, Сира, Каберне Совиньон, Мерло, Совиньон Блан, Шардоне и Семийон. Тези сортове дават първия си плод през 2016 година.
Винификацията в Александра Естейт се извършва с използване на собствени френски бъчви с капацитет 225 и 300 литра. Всички вина ферментират и отлежават в бъчви, като дори и розето е частично ферментирало във френски дъб. За управлението на лозята се грижат Атанас Шидеров и Ерик Моро, а за винификацията и създаването на блендовете отговарят Александър Велянов и Тиери Хаберер.
Черганово
Винарна Черганово – Скритото Бижу до Казанлък
Разположена в сърцето на прочутата Долина на розите, близо до историческия град Казанлък, Винарна Черганово е бутикова изба, посветена на създаването на висококачествени вина с изразен тероар. Лозята ѝ се простират в подножието на Стара планина, където уникалният климат – комбинация от хладни планински ветрове и щедро слънце – осигурява идеални условия за отглеждане на избрани сортове грозде.
Винарна Черганово съчетава традиционни техники с модерни иновации, за да произведе елегантни червени, бели и розе вина, които впечатляват с дълбочина, аромат и богат вкус. Избата следва принципите на устойчивото лозарство, като се стреми всяка бутилка да отразява чистотата на земята и страстта на нейните винари.
Ако търсите автентичен вкус от Тракийската низина, Винарна Черганово ви кани да откриете изключителни вина, създадени с история, традиция и грижа.
Драгошинов
Тази малка семейна изба е основана през 2018 година от Даниел Драгошинов, енолог с почти 30 години опит. Намира се в село Нацовци, на 15 километра южно от Велико Търново. Тя има капацитет от 12 000 литра, а годишното производство не надхвърля 5000 бутилки. Първата реколта вино от изба Драгошинов е от 2019 година. Целта на технолога Даниел Драгошинов е да произвежда малки серии авторски вина и традиционен пелин от внимателно подбрано грозде. Професионалният му път е изцяло свързан с виното, а неговата философия във виноделието е да следва сетивата си и особеностите на всяка реколта, за да създава уникални вина с характер и мистерия.
Бонония естейт
Пътешествието във времето започва в далечните времена на великата Римска империя, когато на мястото на днешната винарска изба Bononia Estate се е намирала древната римска крепост Бонония. В края на XIX век там е имало една от първите пивоварни в страната, която по-късно се превръща във винарна. С течение на времето обаче, това място потъва в забрава.
През 2013 година двама пламенни предприемачи, влюбени в авиацията и в България, решават да възстановят старата винарна и да я превърнат в модерна винарска изба, използвайки съвременни технологии за винопроизводство. Те действат в духа на мечтите и традициите, като създават ново начало за това историческо място.
През 2024 година "Бонония Естейт" получава изключително престижно отличие, като се класира на 53-то място в годишния международен конкурс World's Best Vineyards Top 100. Това признание поставя винарската изба сред най-красивите, живописни и изключително добре поддържани винарни и лозови масиви в света. Със своето постижение, "Бонония Естейт" се стреми да се утвърди като една от най-добрите изби в Източна Европа и да допринесе за популяризирането на България като едно от местата, където се е зародило винопроизводството на континента.
Косев
Винарна Косев е вдъхновена от страстта към виното. Разчитат на изключителния тероар на лозята, за да произвеждат уникални и комплексни вина. Докато вината на винарната се развиват с времето, потребителите откриват нови вкусове, дълбочина и нюанси, които правят всяко вино неустоимо година след година.
Пътешествието на винарната започва през 2019 г., когато са придобити 50-годишни лозя от сорта Мерло, разположени в подножието на Сакар планина. В района има доказателства за човешки селища, датиращи от 6000 години пр.н.е., като земеделието и отглеждането на лозя датират от хилядолетия. Траки, римляни, византийци и други народи са населявали тези земи в миналото.
Древното тракийско име на Сакар планина е Мастейра, което означава "Свещена планина". Винарна Косев вярва, че името Мастейра представлява историята, мистиката и уникалността на района, където се произвежда тяхното грозде. Затова то е избрано за име на една от сериите им вина.
Лозята на винарната са разположени на хълма Капаклия в южните склонове на Сакар планина, близо до река Марица. Това създава перфектна комбинация от слънчево изложение, достатъчно подпочвени води и уникален микроклимат, които се отразяват във вкусовите качества на гроздето. Насажденията са на възраст 55 години, а дълбоката им коренова система осигурява добър баланс и дълбочина на виното.
Постоянните течения от планината към реката и обратно помагат за по-доброто узряване на гроздето, а големите температурни амплитуди сутрин и вечер (около 20°C) усилват ароматите и вкусовите качества на вината. Климатът е умерен, средиземноморски, със сухо лято и мека, влажна зима. Геологията на района включва гранити, варовици, мраморни и кварцови фрагменти, които акумулират и запазват топлината. Почвата е червена глинеста, с високо минерално съдържание.
Липсата на промишлени комплекси в района е една от причините за екологично съхранената, чиста околна среда. Винарна Косев чувства голяма отговорност да запази тази чистота и да произвежда честни и натурални вина, които отразяват естественото богатство на природата. Формировката на лозето е Омбрела, което позволява по-добро проветряване и предотвратяване на заболявания.
Рокс
Винарската изба започва своята история през 2018 г., когато Снежана и Атанас Мутафчийски, заедно с Деляна и Дако Николови, решават да създадат свой собствен проект.
Първите стъпки в развитието на избата се осъществяват във винарска изба под наем в село Винарово, където в рамките на една година двете семейства успяват да я придобият като собственост. Въпреки всички трудности, страстта и любовта към виното са основните двигатели, които поддържат мечтата за ROXS WINERY жива.
Избата все още няма собствени лозя и на този етап собствениците не планират да правят инвестиции в тази насока. Като енолог, г-жа Мутафчийска отлично познава лозовите насаждения в страната, което й позволява да направи най-добрия избор при подбора на грозде.
ШаТони
Винарска изба „ШаТони“, разположена на площ от 1062 квадратни метра, има капацитет за преработка на 500 тона грозде. Избата е оборудвана с най-модерните високотехнологични съоръжения от чуждестранни и български фирми, включително преса за джибри с мембрана, иноксови ферментатори, танкове за съзряване и специално помещение, където най-добрите вина отлежават в дъбови бъчви. Бутилиращата линия е автоматизирана и има капацитет от 1500 бутилки на час. Винарската изба разполага със собствена лаборатория, в която се извършват анализи на вината, чрез които се следи тяхното качество.